Чилі кон карне в мультиварці - мексиканське блюдо на російській кухні
Банальна істина: найчастіше те, що для одних є немислимою екзотикою, у інших давно вже в печінках сидить. Це стосується і кулінарних питань: японці тисячоліттями звично давляться сирою рибою з рисом, а ми розтікається калюжею захоплення перед стали модними суші-ролами. Або, ось, мексиканські пастухи звалювали в котел все, що було під рукою - м'ясо, боби, овочі, - заливали водою і вішали над багаттям, щоб якраз до кінця їх скотарського робочого дня все до потрібного ступеня упріло. Нормальний щільний ковбойський вечеря з устатку - а у нас від однієї назви слинки капають: «Ах, чилі-кон-карне!».
Так, сьогодні ми будемо готувати майже класичний чилі кон карне, просту, ситну, але дуже смачну простонародну їжу мексиканських ковбоїв. Рецепт, практично, автентичний! Правда, через брак багаття і котла скористаємося мультиваркою, а неподсільний для російського шлунка пекучий чилі-перець частково замінимо солодкою паприкою.
Чилі кон карне або просто чилі - це густий суп або рагу з м'яса (carne - м'ясо), яких-небудь бобових і великої кількості овочів з обов'язковою присутністю перцю (чилі). М'ясо можна брати будь-який, хоч пташине, але класикою вважається яловичина.
Для нашого майже класичного чилі кон карне буде потрібно:
- яловичина - м'якоть, близько 0,5 кг;
- квасоля червона суха - 1 стакан;
- цибуля ріпчаста;
- морква;
- селера черешковий;
- селера кореневої;
- перець болгарський (можна морожений);
- баклажан (можна сушений);
- квасоля спаржева (можна морожену);
- масло рослинне;
- крохмаль кукурудзяний;
- коріандр, зіра, солодка паприка, пекучий перець - за смаком.
Як готувати чилі кон карне в домашніх умовах
Пропорції овочів досить довільні, свіжі овочі можна замінювати морозивом (відтавати не обов'язково) або сушеними (попередньо слід замочити).
Оскільки бобові готуються досить довго, почнемо з квасолі. Червону квасолю бажано замочити на кілька годин (краще на ніч), час від часу змінюючи воду. Можна обійтися без замочування, але тоді варити доведеться довше. У будь-якому випадку саме червону квасолю спочатку заливають гарячою водою, доводять до кипіння і варять 10-15 хвилин. Після відвар зливають, зерно ретельно промивають, знову заливають окропом і варять вже до готовності при слабкому кипінні досить довго. Час варіння залежить від сорту бобових, наприклад, чорні боби варять взагалі 8-12 годин, білу квасолю - годину-півтори, червону ми будемо готувати 2 години на мультиварці на режимі Боби.
Сушений баклажан замочуємо в теплій кип'яченій воді.
Яловичину, по можливості, звільняємо від сполучної тканини і нарізаємо досить крупно, шматочками завбільшки з невеликий волоський горіх.
На розпеченому рослинному маслі обсмажуємо м'ясо до появи скоринки, щоб соки запечаталися всередині.
Обсмажене м'ясо виймаємо шумівкою або кухонними щипцями, щоб весь жир залишився в сковороді.
М'ясо викладаємо до напівготової квасолі і продовжуємо варити ще близько години - до того моменту, коли яловичина стане м'якою і квасоля практично звариться.
Морква і кореневої селера шаткуємо брусочками. Замість селери можна взяти інші «білі коріння» - пастернак, петрушку, порей.
Черешкова селера і ріпчасту цибулю ріжемо дрібними кубиками. Замість ріпчастої можна взяти будь-який інший лук, аж до салатних сортів.
На що залишився від смаження м'яса жирі обсмажуємо овочі, починаючи з більш твердих - моркви і кореневої селери.
Як тільки попередня партія овочів схопиться, відгрібали їх в сторону і закладаємо такі. Другий закладкою буде цибулю і стебловий селера.
Після того, як в сковорідку викладений свіжий або морожений болгарський перець, можна переключити плиту на середній вогонь і далі овочі не стільки обсмажуються, скільки припускаються у великій кількості виділяється соку.
Слідом за спаржевої квасолею додаємо томат або помідори. Заморожені черрі просто висипаємо в сковороду, а коли вони почнуть танути, розминаємо їх лопаткою.
Останніми викладаємо розмочені баклажани і вливаємо воду, в якій вони мокли.
Даємо овочам разом згасити декілька хвилин під кришкою і вимикаємо вогонь.
Коли квасоля і м'ясо уваряться до м'якості, пора викласти в каструлю овочі та продовжити гасіння на самому маленькому вогні. А ми поки збираємо заправку з спецій.
Крім суміші перців для ароматизації чилі використовують коріандр і насіння кумина (зиру).
Подрібнюємо прянощі в ступці, додаємо суху солодку паприку і за смаком який-небудь з пекучих перців (гіркий, чилі, кайенский).
Чилі кон карне відрізняється від інших різновидів рагу тим, що в ньому багато соусу, загущенного крохмалем, найкраще - кукурудзяним. Столову ложку крохмалю розмішуємо в невеликій кількості холодної кип'яченої води, щоб не залишилося грудок.
Всипаємо в каструлю суміш прянощів, солимо.
Вливаючи розведений крохмаль, обережно перемішуємо, щоб всі компоненти рагу по можливості зберегли свою структуру і форму.
Неодмінний компонент чилі кон карне - часник. Його бажано не тиснути, а порубати ножем або подрібнити спеціальної млинком досить крупно.
Викладаємо часник, перемішуємо, вимикаємо вогонь - наше блюдо готове.
Рагу або густий суп чилі кон карне їдять обжигающе гарячим, посипавши свіжою зеленню.
Ця страва мексиканської кухні дуже ситне, багате білками м'яса і бобових, вітамінами і клітковиною, але при цьому, не надто калорійно і легко засвоюється. Прекрасний вибір для тих, хто веде активний спосіб життя і стежить за своєю вагою.